VÝSTAVA - Devět dekád s kamerou v Beskydech i na Aljašce
středa 24. června

VÝSTAVA - Devět dekád s kamerou v Beskydech i na Aljašce - Výstavy

24.06.2026 od 08:00 do 19:00 hod.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Kavárna SOFIE, Jeseník | Mapa
Jaroslav Pešat: Devět dekád s kamerou v Beskydech i na Aljašce I v 91 letech vyráží rodák z podhůří Beskyd, Jaroslav Pešat, do divočiny s těžkým batohem a fotoaparátem. Bývalý horník, který po dekádách v podzemí našel svobodu v přírodě a myslivosti, dnes patří k uznávaným legendám české fotografie divoké zvěře.

Jeho tvorba sahá daleko za hranice regionu. Vedle vítězství v mezinárodní soutěži „Fauna celého světa“ z roku 1992 má na kontě i měsíční expedici na Aljašku a cesty po Kanadě a USA. Přesto se nejraději vrací k beskydským šelmám – medvědům, vlkům a rysům.

Pešatovy snímky nejsou dílem náhody, ale neuvěřitelné trpělivosti. V horách tráví dny v maskovacím stanu, od úsvitu do soumraku, s respektem k vynikajícím smyslům volně žijící zvěře. „Nedá se to srovnat s focením zvířat v zajetí,“ říká autor, pro kterého je každý snímek vydřeným zážitkem.

Přijďte se podívat na unikátní výstavu muže, který život zasvětil kráse divočiny.
 

Priessnitzova 907 / 20, 79001 Jeseník, Jeseník, Olomoucký kraj, Česko
 Nastavení
  • Vstup volný
  • Dlouhodobá akce
Další kulturní akce
VÝSTAVA
pátek 15. května

VÝSTAVA / Výstavy

15.05.2026 od 08:00 do 19:00 hod.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Kavárna SOFIE, Jeseník | Mapa
Prostory Kavárny Sofie přivítají výstavu tří výtvarníků - Radka Horského, Milana Frantíka a Jarmily Donée, členů Jesenické výtvarné skupiny. Výstava je přístupná v provozní době Kavárny Sofie.
ABSOLVENTSKÁ VÝSTAVA ZUŠ
pátek 15. května

ABSOLVENTSKÁ VÝSTAVA ZUŠ / Výstavy

15.05.2026 od 08:00 do 16:00 hod.
Galerie Zlatá 92, Zlaté Hory | Mapa
Základní umělecká škola Franze Schuberta Zlaté Hory Vás srdečně zve na Absolventskou výstavu žáků v galerii Zlatá 92 od 18:00 hodin.
PRIESSNITZOVY ZÁBALY
pátek 15. května

PRIESSNITZOVY ZÁBALY / Přednášky

15.05.2026 od 09:00 do 15:00 hod.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Hala lázeňského domu Priessnitz, Jeseník | Mapa
Praktická ukázka a prodej moderního provedení jedinečného vynálezu slavného vodoléčitele.
Jak dříve bydlely panenky
pátek 15. května

Jak dříve bydlely panenky / Výstavy

15.05.2026 od 10:00 do 17:00 hod.
Muzeum Johanna Schrotha Lipová-lázně, Lipová-lázně | Mapa
Výstava historických pokojíčků ze sbírky manželů Tošovských z Varnsdorfu Mimo sezónu říjen-květen úterý a pátek 13 - 17 hodin
Kostel sv. Kříže v Javorníku
pátek 15. května

Kostel sv. Kříže v Javorníku / Ostatní

15.05.2026 od 10:30 do 16:00 hod.
kostel sv. kříže Javorník, Javorník | Mapa
Dne 1. května 2026 v 10:30 hodin bude zahájena letošní prohlídková sezona v kostele sv. Kříže v Javorníku. Po zimní odmlce se znovu otevírá historický chrám, jehož kamenné zdi uchovávají svědectví mnoha generací.Návštěva tohoto místa nabízí setkání s jedinečným prostorem, kde se snoubí gotická stavební podoba s cennou freskovou výzdobou i pozůstatky odkrytými archeologickým výzkumem. Celek doplňuje duchovní hloubka, která dává tomuto prostoru jeho nezaměnitelný charakter a umožňuje nahlédnout do dávných dějin našeho regionu.Jste srdečně zváni. Květen, červen a září St, Pá a So 10:30 13:30 15:00 Červenec a srpen Út - Ne 10:30 13:30 15:00
MUZEJNÍ NOC
pátek 15. května

MUZEJNÍ NOC / Ostatní

15.05.2026 od 18:00 do 21:00 hod.
Městské muzeum Zlaté hory, Zlaté Hory | Mapa
Město Zlaté Hory vás srdečně zve na první Muzejní noc. Večerní prohlídka muzea s hudebním nokturnem. Těšíme se na Vás!
KONCERT U BÍLÉHO KLAVÍRU
pátek 15. května

KONCERT U BÍLÉHO KLAVÍRU / Koncerty

15.05.2026 od 19:00 do 20:00 hod.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Hala lázeňského domu Priessnitz, Jeseník | Mapa
Přijměte pozvání na hudební večer u bílého klavíru s klavíristkou a autorkou písní Radkou Těšíkovou. Vstupné dobrovolné.
ROZSVÍCENÍ SANATORIA
pátek 15. května

ROZSVÍCENÍ SANATORIA / Pod širým nebem / festivaly

15.05.2026 od 20:30 do 20:30 hod.
Sraz před Sanatoriem Priessnitz, Jeseník | Mapa
V předvečer zahájení sezóny pro vás rozsvítíme průčelí sanatoria Priessnitz. Pod schody u Reinholdovy fontány krátce po rozsvícení malá přednáška o historiii a architektuře této krásné budovy v podání lázeňského průvodce Jiřího Glabazni, vstup volný.