Vokálního trio Drei Engel s doprovodem cembala v Tančírně - Ah! Mio cor… Milostné barokní árie
neděle 04. prosince

Vokálního trio Drei Engel s doprovodem cembala v Tančírně - Ah! Mio cor… Milostné barokní árie - Koncerty

04.12.2022 od 15:00 do 16:00 hod.
Tančírna v Račím údolí, Javorník | Mapa
Vokálního trio Drei Engel s doprovodem cembala v Tančírně Ah! Mio cor… Milostné barokní árie TANČÍRNA - 4.12.2022 - 15H - Drei Engel Vstupné goout.net 200Kč Vstupné na místě 250,- Ah! Mio cor… Milostné árie, dueta a terceta v atraktivním podání vokálního tria Drei Engel s doprovodem cembala - tak by se dal stručně shrnout dnešní večer. Nabízí toho ale mnohem více...

Když jsme tento program tvořili, nemohli jsme se ubránit dojmu, že v podstatě každá z těchto barokních skladeb je o lásce - mladé, naivní, přelétavé, chápavé, ale taky hluboké, bolestné a věrné. Dohromady tvoří takovou pomyslnou mozaiku složenou z těch nejvytříbenějších milostných vzepjetí či hlubokých zklamání tak, jak je vytvořili největší velikáni barokní opery. Nebyli jimi nikdo menší než velký Claudio Monteverdi, který stál u samého zrodu opery, benátský tzv. zrzavý páter Antonio Vivaldi nebo mistr kontrastů Georg Friedrich Händel. A tak tedy vznikl název:
Ah! Mio cor… Ó! Srdce mé… Název, který tak výstižně definuje celý večer.
Barokní opera nám rozhodně není cizí, a to je i důvod, proč se nebojíme vstoupit do mnohem méně prozkoumaných operních vod a naservírovat vám i pár opravdových lahůdek pro takové hudební bonvivány, kterými dozajista jste. O příbězích Alciny, Orlanda, Ottona a jim podobných bylo řečeno již mnoho. Daleko zajímavější pro vás možná bude např. árie Tristes appréts, Smutné začátky, z Rameauovi opery Castor et Pollux - árie, ve které princezna Telaire pláče nad hrobem svého milovaného Castora a prosí nebesa, všechny hvězdy a dokonce i Jupitera o jeho navrácení na zem. Castorův nesmrtelný bratr Pollux žádá Jupitera, aby zemřel spolu s bratrem, což Jupiter, jako jejich otec, nemůže dopustit, a tak se nakonec dohodnou následovně: “jeden den v Hádově říši, jeden den na Olympu - tak jsou bratři "ob den živí a ob den zase mrtví", jak je řečeno v Homérově Odyssei. Druhým neméně zajímavým příběhem je árie In braccio a mille furie, V náruči tisíce vzteků z Vinciho opery Semiramide riconosciuta. Princ Mirteo, bratr egyptské královny Semiramis, miluje princeznu Tamiri, ale je to ryze jednostranná láska, protože ona, jak už to tak bývá, miluje úplně někoho jiného. V této árii je Mirteo rozezlen nad jejím pohrdavým přehlížením, sžírá ho touha po ní, trápí se a zuří. Mužným, ač sopránovým hlasem.
Do programu se nám také podařilo propašovat i dvě ryze neoperní čísla, to nepokrytě přiznáváme. Jsme ale hluboce přesvědčeni, že úvodní trio Barbary Strozzi Le tre Gratie e Venere a Monteverdiho duet O come sei gentile, jsou kousky tak nadmíru zdařilé, že si zaslouží patřit do tohoto večera právě tak, jako ty ostatní.

118 / 118, 79070 Javorník, Jeseník, Olomoucký kraj, Česko
 Nastavení
  • Zajímavá akce
Další koncerty
TOMÁŠ POSPĚCH: ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV MŮJ
pondělí 28. listopadu

TOMÁŠ POSPĚCH: ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV MŮJ / Výstavy

28.11.2022 od 13:00 do 17:00 hod.
IC Katovna, Jeseník | Mapa
Fotograf, kurátor a teoretik umění Tomáš Pospěch v Jeseníku představí soubory fotografií, věnující se tématu národní identity, vizuálních stereotypů a jedinečnému architektonickému fenoménu "šumperáku".
OTEVŘENÍ KAPLE A HROBKY VINCENZE PRIESSNITZE
pondělí 28. listopadu

OTEVŘENÍ KAPLE A HROBKY VINCENZE PRIESSNITZE / Ostatní

28.11.2022 od 13:30 do 15:00 hod.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Kaple a hrobka, Jeseník | Mapa
Výročí úmrtí zakladatele lázní na místě jeho posledního odpočinku. Můžete zde zapálit přinesené svíčky, na místě bude s výkladem přítomen lázeňský průvodce. Přicházejte, prosím, průběžně
VEČERNÍ SVÍCENÍ
pondělí 28. listopadu

VEČERNÍ SVÍCENÍ / Ostatní

28.11.2022 od 18:00 do 20:00 hod.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Kaple a hrobka, Jeseník | Mapa
171 let ode dne, kdy z tohoto světa odešel Vincenz Pressnitz, si připomeneme rozsvícením průčelí sanatoria, které nese jeho jméno. Nasvícen bude také Krizový kříž na Předním vršku a nová vitráž v kapli nad hrobkou.
TOMÁŠ POSPĚCH: ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV MŮJ
úterý 29. listopadu

TOMÁŠ POSPĚCH: ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV MŮJ / Výstavy

29.11.2022 od 13:00 do 17:00 hod.
IC Katovna, Jeseník | Mapa
Fotograf, kurátor a teoretik umění Tomáš Pospěch v Jeseníku představí soubory fotografií, věnující se tématu národní identity, vizuálních stereotypů a jedinečnému architektonickému fenoménu "šumperáku".
VYHLÍDKA PRO DĚTI
úterý 29. listopadu

VYHLÍDKA PRO DĚTI / Ostatní

29.11.2022 od 15:00 do 16:00 hod.
Hravá forma návštěvy nejvyššího místa sanatoria Priessnitz, určená dětem. Kruhový výhled do podzimní krajiny, za splnění úkolu dostanou děti malou odměnu. Vstupné 50 Kč, platba a přihlášení v LIC.
LAKOMEC
úterý 29. listopadu

LAKOMEC / Divadlo

29.11.2022 od 19:00 do 21:00 hod.
Divadlo Petra Bezruče, Jeseník | Mapa
Nejslavnější komedie mistra barvitých charakterů a zápletek - J. B. Poquelin - Molièra.
ASTROLOGIE ROSTLIN
úterý 29. listopadu

ASTROLOGIE ROSTLIN / Přednášky

29.11.2022 od 19:00 do 20:00 hod.
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Zrcadlový sál, Jeseník | Mapa
Souvislosti mezi rostlinami, planetami a znameními zvěrokruhy v podání ing. Zuzany Šmídové. Vstupné 100 Kč.